Prírodné pamlsky a výživa pre psy a mačky                                                                                         

Zvracanie u psa

03.02.2021

Zvracanie u psa

Každý majiteľ psíka už zažil situáciu, keď jeho zvieracieho miláčika trápilo zvracanie. Psík môže zvracať z rôznych dôvodov, niekedy si len jednoducho potrebuje prečistiť žalúdok (predchádza tomu požieranie trávy, pre psíky je to prirodzené), prípadne môže zvracať po tom čo sa príliš najedol, či môže trpieť nevolnosťami pri cestovaní v aute alebo má zvracanie iný, závažnejší problém.

Z biologického hľadiska je zvracanie ochranný reflex, vďaka ktorému sa telo psa zbaví nevhodného obsahu žalúdka. Je to samozrejme nepríjemné, ale žiaduce, pretože psík sa tak snaži vyvrátiť napríklad pokazenú potravu, ktorá ho tlačí v žalúdku a nevie ju stráviť.

Dôvodov prečo pes zvracia je mnoho:

Nevhodá alebo pokazená potrava - ak pes skonzumuje potravu, ktorá pre neho nie je vhodná, je naozaj žiaduce, aby ju vyzvracal.

Infekčné ochorenie - zvracanie môže spôsobiť aj vážne ochorenie ako dôsledok infekcie rôznych orgánov (pečeň, ladviny, slinivka).

Infekcia tráviaceho traktu - môže mať bakteriálny, vírusový či hubový pôvod.

Skonzumovanie nejedlých predmetov - napríklad ak psík zjedol kus z hračky (oko, ňufák z plyšáka), nebezpečné zvyknú byť aj uzlové hračky, z ktorých sa počas toho ako ich psík ožužláva môžu uvolniť nitky a psík ich omylom zje.

Otrava - pes môže zvracať aj z dôvodu otravy, je to zvlášť nebezpečné. Spomente si či Váš psík nezjedol alebo neolizoval niečo počas prechádzky vonku.

Zvracanie môže spôsobiť aj nadmerná konzumácia potravy či intorelancia na určitý druh stravy, črevný zápal, parazity, nádory, zápal maternice či poruchy pečene a obličiek.

Návštevu veterinára neodkladajte ak :

Je Váš psík apatický, má nafúknuté brucho, kňučí od bolesti priípadne nájdete vo zvratkách krv, neodkladajte návštevu veterinára, ale urýchlene ho kontaktujte a psíka k nemu čo najrýchlejšie odvezte.

Opakovane sa pokúša zvracať avšak sa mu to nedarí - je to väčšinou veľmi závažný problém.

To isté platí aj ak má psík po zvracaní zvýšenú teplotu (pokiaľ nemáte doma digitálny teplomer, môžete to zistiť pohmatom - psíkov ňufák je suchý a na dotyk teplý).

Zvratky psa majú nezvyčajnú farbu alebo štruktúru (krv, potrava, ktorá je nestrávená, zelené zvratky, ...).

Ak psík zvracia aj napriek tomu, že pred tým nič nezjedol alebo nevypil.

Ak psík stratí chuť do jedla, prestane piť.

Zvládnete to aj doma

Pokiaľ psík "len" zvracal, nemá teplotu či krv vo zvratkoch, jednoducho mu len niečo nesadlo. Ak po tom, čo dozvracal, vyzerá byť v rámci možností v poriadku nemusíte utekať k veterinárovi, ale nechajte ho oddychovať. Ideálne je psíkovi dať minimálne na 12 až 24 hodín hladovku. Ponúknite mu na pitie len vodu. Následne treba psíkovi rozvariť ryžu (odporúča sa guľatozrnná) a dennú kŕmu dávku ryže rozdeliť na minimálne 5 kŕmení, aby prijímal potravu len po kúskoch v priebehu celého dňa. Približne môžete psíkovi podávať jednu lyžicu ryže na 2 kg váhy psa. Ak psík nebude zvracať, na ďalší deň mu možete uvariť chudé kuracie mäsko s  mrkvou + ryža a toto mu budete podávať. Ak je jeho stav stále v poriadku a nezvrcia, na ďalší deň môžete už pridať k tejto diéte psíkove krmivo, ktoré mal pred zvracaním a postupne sa zas vrátiť k pôvdnému kŕmeniu. 

Jarmila Martinková

#Natureca

#Adahy

Vytvorené systémom www.webareal.sk

MWU2Y2Q