Prírodné pamlsky a výživa pre psy a mačky                                                                                         

Syndróm mŕtveho chvosta

01.09.2021

Syndróm mŕtveho chvosta

Začal sa Váš psík správať zvláštne ? Prestal z ničoho nič vrtieť chvostom, nosí ho len jemne zvesený, neteší sa, je pre neho bolestivé sadnúť si, obhrýza si koreň chvosta ? Ak ste u svojho psíka spozorovali niektorý zo spomenutých príznakov je pravdepodobné, že Váš psík trpí tzv. "syndrómom mŕtveho chvosta".

Čo je syndróm mŕtveho chvosta? 

Jedná sa o zápalové ochorenie svalov pri koreni chvosta, pre psíky je nesmierne bolestivé. Tieto svaly sú najviac namáhané pri plávaní či aktívom športe. Ak psík dlho plával v studenej vode, svaly sa môžu zapáliť alebo ak psík náhle premokol. Ochorenie sa prejavuje strnulosťou a nehybnosťou chvosta, ktorá psíka veľmi bolí.

Mnoho ľudí, ktorí toto ochorenie nepoznajú si myslí, že má psík chvost zlomený či nebodaj má niečo s chrbticou. Keď sa nám toto ochorenie u môjho psíka prejavilo prvý krát, tiež som sa veľmi zľakla čo mu je. Ale nakoľko sme deň pred tým boli plávať, bola som si istá, že as jedná o toto ochorenie a skutočne to bolo tak.

Príznaky:

- pes prestane hýbať s chvostom, nevrtí s ním, má ho len zvesený (viď. obrázok)

- pes si nevie sadnúť, sadá si neochotne, často len leží

- bolestivosť na koreni chvosta, koreň chvosta je opuchnutý

- pes je apatický

- často si oblizuje a hryzie koreň chvosta

Ako ho liečiť?

Síce syndróm mŕtveho chvosta vyzerá pre niekoho hrozivo, jeho liečba je pomerne jednoduchá. V prvom rade treba obmedziť prechádzky, dopriať psíkovy kľudový režim a držať ho v teple, nemal by ležať na studenej zemi, do pelechu mu kľudne pridajte ďalšiu deku, aby bol v teple.

Ochorenie zvyčajne odznie samo v priebehu týždňa. Pri liečbe veľmi pomáha suché teplo, ktoré dokážete spraviť napríklad fénovaním (alebo prikladať na koreň chvosta uterák zohriaty napr. v mikrovlnke). Ak by predsa len aj po týždni mal psík bolesti, určite navštívte veterinára. Ak má Váš psík veľké bolesti od začiatku ochorenia, taktiež radšej navštívte veterinára hneď, predpíše psíkovy lieky proti bolesti a opuchu, následne by do dvoch dní malo byť psíkovi lepšie.

Jarmila Martinková

#Natureca #Adahy

Vytvorené systémom www.webareal.sk

M2RkNDQyM