Prírodné pamlsky a výživa pre psy a mačky                                                                                         

Nenápadné nebezpečenstvo - osiny

21.06.2021

Nenápadné nebezpečenstvo - osiny

Poviete si, že je to len tráva, ale táto časť trávy vie psíky poriadne potrápiť, dokáže sa dostať do ucha, labky, nosa či dokonca sa vie zapichnúť pod kožu psa.

Osina je vlastne obal trávnych semien, dlhá približne 1 cm a svojou ostrosťou je podobná ihle, vďaka čomu sa vie psovi zapichnúť kamkoľvek. Ak pes prebehne cez vysokú trávu, v ktorej sa nachádzajú osiny je dosť pravdepodobné, že zrelé semienka vypadnú z klasov a zachytia sa mu v srsti, preto je vhodné hlavne v letnom období, keď tieto trávy rastú (prelom mesiacov jún a júl), aby ste psíka nepúšťali do vysokej trávy. Predídete tak naozaj dosť veľkým nepríjemnosťam.

Ako spoznať, že psík ma v tele osinu:

Ucho
Najčastejšie sa osina zapichne psom do ucha, pri snahe zbaviť sa jej, psík často trasie hlavou, šúcha a škriabe si ucho, môže mať nechuť k jedlu a horúčku. Takáto osina môže do ucha dokonca zaviesť aj nebezpečnú infekciu, preto je bezodkladná návšteva veterinára na mieste.

Dýchacie cesty
Ak sa psíkovi osina dostane do dýchacích ciest je to to najnebezpečnejšie čo sa Vám môže stať, pretože osina môže cez nosnú dutinu putovať až do priedušnice či pľúc, nájsť ju v týchto miestach je nesmierne náročné a niekedy sa to ani nepodarí. To, že má psík osinu v dýchacích cestách zistíte tak, že bude bez prestávky kýchať.

Labky
Pokiaľ si psík intenzívne vylizuje labky alebo kríva, nie úplne došľapuje na labku, je pravdepodobné, že v nej má zapichnutú osinu, miesto vpichu môže hnisať, a pri prehmataní labky psík reaguje bolestivo.

Oko
Osina sa môže psíkovi zapichnúť aj do oka, pod jeho tretie viečko, takéto oko má psík privreté, má opuchnuté viečko prípade môže z oka vytekať vodnatý výtok. Pes sa intenzívne snaží škrabať si oko labkami.

Ak sa osina dostane do tela psa, je jedno ktorou cestou (oko, ucho, nos, koža, labky) je veľmi dôležité ju čím skôr odstrániť, pretože ak sa nevyberie včas, môže psíkovi spôsobiť závažné problémy, osina totižto s každým pohybom psa, putuje v jeho tele hlbšie a hlbšie, až je niekedy veľmi zložité ju nájsť a následne odstrániť.

Odporúčam Vám, ak sa to dá, aby ste svojho psíka do vysokej trávy vôbec nepúšťali, ak sa niekde vo vašom okolí nachádzajú osiny, majte psíka v týchto miestach vždy na vodítku. My s Lokim máme napríklad rovno pred panelákom pred naším vchodom „raj osín“ a preto vždy chodíme okolo len na vodítku, dokonca aj keď osiny pokosia, dávajte si na ne pozor, pretože aj tak sa môžu na psíka „nalepiť“ a dostať sa mu do tela.

 

Jarmila Martinková

#Natureca

#Adahy

 

Vytvorené systémom www.webareal.sk

YTk4NThjN