Prírodné pamlsky a výživa pre psy a mačky                                                                                         

Ako vybrať správny postroj

18.02.2020

Ako vybrať správny postroj

Po článku o turistike so psom mi viacero ľudí písalo aký je teda vhodný postroj na takéto aktivity. Preto som sa rozhodla napísť článok o tom, na čo si dať pri výbere postroja pozor a čo zohľadniť. Verím,že bude pre vás prínosom a pomôže. V poslednej dobe je na trhu obrovské množstvo a výber nie len obojkov, či vodítok, ale aj postrojov. Ak možno postroje nevyužívate pri bežnom venčení, tak pri aktivitách ako je turistika je mnohonásobne lepší práve postroj ako obojok. A prečo? Zistíte v tomto článku.

Ako som už spomínala pri turistike so psom nie je vhodné mať psa na obojku. Pes pri ťahu dáva dáva všetku svoju silu a tak tlačí na krčné stavce a hrtan, čím sa dusí, tým pádom sa nemôže správne zaprieť do ťahu. Preto je správne zvolený postroj veľmi dôležitý. Pri turistike so psom existujú dva vhodné typy postrojov – postroje ktoré s uchytením pri chvoste, ktoré sú vhodné najmä pre veľkých psov a ktoré sa využívajú na canicross, či iné aktivity, kedy je psík pripnutý o vodítko na sedáku. Druhý typ postroja je s uchytením v strede – pre malé psíky a psy s menším ťahom. Veľmi dôležité je podšitie postroja, je mäkší a príjemnejší ako nepodšitý, tým pádom psíka nereže do kože a nespôsobuje žiadne odreniny. Čo sa týka ceny, kvalitné postroje sú určite drahšia záležitosť ako postroj za 5€, ktorý kúpite niekde v čínskom obchode. Preto by som určite pri kúpe postroja nešetrila, ušetrí to vaše peniaze, ktoré by ste neskôr nechali u veterinára.


Svetotnáma fyzioterapeutka vraví : " Prvým dôležitým faktorom pri výbere postroja je voľný pohyb hrudných končatín.“ Na to, aby sme to pochopili je dôležité pochopiť najme stavbu tela nášho psa. Ja vám to vysvetlím, pri pohľade z boku vidíme : lopatku, ramennú kosť, ktoré spolu tvoria ramenný kĺb. Ďalej tu nájdeme vretennú kosť a lakeť, ktoré spolu tvoria kĺb lakťa. „Tieto dva kĺby by mali ostať voľné pri pohybe psov, a ich pohyb by nemal byť obmedzený postrojom.“ vraví vo svojej štúdii Camille Nguyen. Okrem toho je dôležité pri výbere postroja aj to, ako sedí na kostre psa. Postroj by nemal sedieť na hrudnej časti, predná časť postroja by mala siahať až nad prvé rebrá, zatiaľ čo spodná časť by nemala siahať ďalej ako posledné pravé rebrá – rozsah 2-3 prstov od labky. Okrem toho pes by mal mať v postroji voľný pohyb krku, takže horná časť postroja by mala končiť zarovno s kohútikom psa. Vo videu môžete vidieť rozdiel v pohybe psa pri oboch typoch postrojov :

                                                                                  

Na týchto obrázkoch môžete vidieť rozdiel medzi postrojom v tvare Y a nórskym typom. Nórsky typ postroja obmedzuje pohyb lopatiek ( aj keď to tak na prvý pohľad nemusí vyzerať ), tlačí na citlivé časti krku a mení držanie tela psa. Rozloženie tlaku pri ťahu je teda veľmi zlé a určite tento typ z dlhodobého hľadiska neodporúčam. Môžu sa časom u psa vyskytnúť problémy s kĺbmi a chrbtice.

Postroj typu "Y" a postroj nórskeho typu v realite 

Zhrnutie na záver. Správny typ postroja kopíruje telo psa a nikdy netlačí na citlivé časti – nie je tesne za lakťami, nevedie cez lopatky, kopíruje šiju a na hrudi pod krkom pri pohľade spredu vytvára písmeno Y, tak ako na prvom obrázku. Pri výbere postroja nehľaďte na to, aby postroj bol najnovším módnym výstrelkom, pre vášho psa to vôbec nie je dôležité, či ako vzor budú kvetinky, či jednorožce, v dnešnej dobe si viete vyhľadať už aj firmy, ktoré vám správny typ postroja ušijú na mieru podľa vašich prianí, no priorita by stále mala byť vhodný výber typu.

Nicol Urbanová / Grafické ilustrácie : Monika Sojčáková 

Vytvorené systémom www.webareal.sk

NzYzNTJlZT