Prírodné pamlsky a výživa pre psy a mačky                                                                                         

Ako správne schladiť psa

18.07.2021

Ako správne schladiť psa

V predchádzajúcom článku, sme Vás informovali o tom, ako v lete psíkovi nastaviť režim, aby ľahšie zvládal horúčavy.  Čo robiť, ak sa aj napriek tomu psík prehreje a dôjde k prehriatiu organizmu či nebodaj upadne do šoku ?

Nie raz som videla ako sa ľudia snažia ochladiť psa tým, že namočia uterák a prevesia mu ho cez chrbát v dobrej viere, že mu to pomôže. Opak je však pravdou. Pokiaľ je pes prehriaty, teplo odchádza cez kožu psa von, pes sa nedokáže potiť ale teplo z neho sála. Ak prehriateho psa zabalíme do mokrého uteráka, stiahnu sa mu cievy a dostane sa do šoku, z ktorého mu už nepomôžete.

Nakoľko sa pes ochladzuje dýchaním, keď dýcha teplý vzduch, veľmi sa neochladí. Ako prvá pomoc pri prehriatí psíka v domácnosti môže poslúžiť aj chladnička či mrazák. Otvorte dvere na chladničke a nechajte psíka dýchať studený vzduch, to mu pomôže aby sa ochladil, pretože touto formou sa studený vzduch dostane do jeho pľúc a pes sa tak chladí aj z vnútra vďaka chladnejšej krvi, ktorá prúdi z pľúc a srdca smerom von z tela.

 

Psíka treba ochladzovať vlažným uterákom, ktorý prikladáme na labky, slabiny a spodnú časť brucha. Samozrejme pokiaľ sa nám psík prehreje vonku, snažíme sa ho dať čo najrýchlejšie do tieňa, až následne ho ochladzujeme. Poskytneme mu dostatok pitnej vody. Psíka NIKDY nehádžeme do vody, jeho telo môže dostať teplotný šok.

A ako prehriatiu predchádzať ?

Aj o tomto sme si už podrobnejšie písali v predchádzajúcom článku, ale tu je ešte pár rád, ktoré môžu psíkom v lete pomôcť:

  • Pokiaľ má Váš psík srsť s podsadou, treba ho poriadne vyčesať, určite Vám bude vďačný

  • Existuje tzv. chladiaca podložka, ktorá psíka chladí, keď si na ňu ľahne - tieto podložky sú naplnené špeciálnym gélom s chladiacim efektom, ktorý odvádza teplo z tela psíka 

  • Pomáha ak má psík k dispozícii bazén, prípadne v byte mu po prechádzke môžete napustiť trocha letnej vody vo vani, kde si psík schladí telo (nakoľko sa potí labkami, zaiste mu to pomôže) – u nás táto možnosť spoľahlivo funguje a Loki sa sám pýta do vane.

Okrem toho, na internete nájdete aj možnosť zakúpiť pre psíka chladiacu vestu alebo chladiacu šatku a podobné produkty, ja osobne by som to svojmu psíkovi nedávala, nakoľko tieto produkty psíka chladia stále a nemá možnosť od nich odísť (pokiaľ ich nedá majiteľ psíka z neho dole) na rozdiel od chladiacej podložky, na ktorú si môže ľahnúť a odísť z nej kedy chce. Ale je to na zvážení každého majiteľa psíka, ako cestou mu pomôže v letných horúčavách.

Jarmila Martinková
#Natureca
#Adahy

Vytvorené systémom www.webareal.sk

NDU5OD