Prírodné pamlsky a výživa pre psy a mačky                                                                                         

Turistika so psom

16.02.2020

Turistika so psom

Turistika so psom ? Typy a triky ako začať spoločne objavovať krásu prírody.

Začína jar, slnko vykuká a to je ideálny čas  na turistiku so psami. Isto sa medzi vami nájde veľa ľudí, ktorí chodia so psami do prírody, či behjú dogtrekking. Vopred by som chcela podotknúť, že nie som žiadny odborník a celý článok vznikol len na základe  mojich dlhoročných poznatkov a skúseností.  Miluje prírodu? Radi trávite čas so svojim psíkom? Radi spoznávate nové miesta? Či prekonávate samých seba? Ak ste si na tieto otázky odpovedali áno, určite  pokračujte v čítaní článku aj naďalej. Turistika predstavuje určitú prirodzenú súhru človeka a psa. Pes je na takéto aktivity v prírode stvorený, je to pre neho prirodzená činnosť, na ktorú psíka nemusíme nijako špeciálne pripravovať, no mali by sme dbať na bezpečnosť. Čo sa týka plemena, to vôbec nie je podstatné, prechádzku v prírode si môžete užíavať s každým som. Dokonca aj dogtrekking  môžete súťažiť aj s psami s PP, aj s orieškami. 

Turistika má svoje vlastné vybavenie a svoje vlastné pravidlá. Existujú aj viaceré druhy turistík so psom. Rozdeľujeme ju na Dog hikking / dog walking – je to neoficiálna forma dogtrekkingu. V skratke povedané, vezmete psíka a idete na prechádzku. Užívate si prírodu, máte vlastné tempo a pod. 

A  teraz čosi vážnejšie. Pokiaľ si myslíte, že vaša kondička je super a váš psík, tiež nie je na tom najhoršie môžete si skúsiť v turistike so psom aj zasúťažiť. A ako? Súťaže v turistike so psom rozdeľujeme do troch kategórii : dogrektrekking, canicross a bikejoring.

Tak isto ako aj pre nás je pri turistike dôležitá kvalitná trekkingová obuv, či dobrá vetrovka, nemali by sme zabúdať aj na výstroj pre naše psíky. Tu by som začala najmä s výberom kvalitného postroja pre psíky a vhodným vodítkom. Dôležité je sa vyvarovať postrojom nórskeho typu, ktoré bránia prirodzenému pohybu u psov. Ja osobne používam vodítka s amortizérom, ktoré tlmia nárazy. Pes vás tak môže aj potiahnuť, čo by na obojku nebolo možné, ani vhodné. Takou samozrejmosťou je mať psíka začipovaného v prípade, že v lese niečoho zľakne alebo sa vytrhne. Moje psíky okrem povinného čipovania majú na postrojoch aj lysetky s menami a číslom na mňa. Okrem tohto mávam vždy vo vaku aj reflexné prvky pre psíkov a svietiace obojky ak by sme už stúpali v šere. Veľa ľudí využíva aj GPS obojky pre psy, ktoré zaznamenávajú  pohyb vašich psíkov, jeden taký máme v našej výbave aj my. Okrem výbavy pre psíkov mávam so sebou aj externú nabíjačku na mobil, GPS prípadne aplikáciu v mobile, či obväz.

Folkmárska skala, krásne počasie a pohodová nálada

Čo však pri turistike so psom by nemalo NIKDY chýbať vo vašom batohu?

Jednoznačne voda pre psíky, tak isto ako pre vás, v zime sa síce psíky dokážu „napiť“ aj zo snehu, ale po osobných skúsenostiach to mojim psíkom nedovolím. Hrozí, že psíky sa môžu z posypovej soli priotráviť.  Ďalšou neodmysliteľnou súčasťou psej  lekárničky sú kliešte na kliešte, v prípade, že chytia vaše psy tieto potvory v lesoch. Okrem dezinfekcie - napr. betadine v prípade zranenia, mávam vždy po ruke aj dithiaden ako prvú pomoc pri uštipnutí nejakým hmyzom, či hadom. Však v takom prípade ukončite túru a vyhľadajte prvého dostupného veterinára v okolí! Ako prvú pomoc však môžete využiť aj instantnú kávu. (stačí pridať vodu a injekčnou striekačkou ju podať psíkovi, znížite tak účinok jedu na zníženie tlaku). Pokiaľ sa chystáte na viacdňovú turistiku nezabudnite na krmivo pre svojho psíka.  Na doplnenie energie pri výkone je viacero prípravkov,  ktoré môžete dať psíkom,  no u mňa sa osvedčili najmä klasický hroznový cukor a ovčie bonbóny, ktoré slúžia ako veľmi rýchli zdroj energie.

Nezabudnite sledovať počasie, nikdy sa nevyberte do hôr v nevhodnom počasí, v lete sledujte  búrkové radary a v zime lavínové predpovede v horách. Buďte opatrný na seba aj na svojich psov, neriskujte životy pre nejaký parádny záber, ktorým by ste sa pochválili na internete.

Naša krabička s bombónmy, ktorú si nosíme na túry či preteky :)

A hlavne vždy počúvajte svojho psa, majú úžasný inštinkt a vedia predvídať a načúvať lesu oveľa lepšie ako my.

V prípade ak natrafíte na zver,  majte psíky pod kontrolou.


Moje psíky sú naučené štekať a v prípade, že sa niečo deje spozornejú a dávajú mi vedieť, že niečo nie je vporiadku. Vtedy sa otočíme a výlet ukončíme.

Na záver by som vám popriala veľa šťastných kilometrov pri spoznávaní našej krásnej krajiny, šťastné aspokojné psíky a možno sa aj niekde stretneme pri potulkách naprieč naším Slovenskom spolu s mojimi havkáčmi :) ktovie...

Nicol Urbanová

Vytvorené systémom www.webareal.sk

ODQ2MGM