Prírodné pamlsky a výživa pre psy a mačky                                                                                         

Otvorme oči #nebuďodpad♻️

23.03.2021

Otvorme oči #nebuďodpad♻️

#nebuďodpad♻️

To je motto našej novej výzvy, ktorú sme vymysleli. Budeme radi ak sa k nám pridáte a nebudete ľahostajný k svojmu okoliu a prírode. Pretože ak nie VY nikto to nespraví!

Pýtate sa prečo ? Pretože už sa viac nemôžeme pozerať na to, v akom stave je naša PRÍRODA a naše OKOLIE. Každý z nás chodí každý deň von so svojím psím miláčikom. Prechádzame sa s ním buď po sídlisku alebo v okolitej prírode, či už na lúkach alebo v lese.

Keď sa rozhliadnete okolo, čo vidíte ? Ja bohužiaľ skoro všade narazím na odpadky, nie že by som také miesta vyhľadávala, ale nie je jedna prechádzka, kedy by som nevidela na zemi porozhadzované odpadky.  A je jedno či idem do lesa (o to je to smutnejšie) alebo sa prechádzame so psom po sídlisku. Naposledy som v lese našla časť z motora auta, naozaj netuším, kto si dá tú námahu a odnesie to tak hlboko do lesa alebo ako sa to tam vôbec ocitne, o pivových plechovkách, fľašiach a rôznych obaloch ani nehovorím.

Na našom sídlisku sú miesta, ktoré sú odpadkami doslova zahltené, a sú také kde je tých odpadkov o čosi menej. Nepáči sa mi, ako tie miesta vyzerajú, nie len, že odpadky do prírody nepatria, môže si na nich niekto ublížiť, či už naše psíky alebo aj deti (napríklad na rozbitom skle). Naozaj nechápem, ako môžu ľudia takto rozhadzovať smeti, ako im to dovolí svedomie.

Preto sme si povedali, že sa na to už nemôžeme len pozerať a musíme s tým niečo spraviť. Pretože NIKTO  to neurobí, NIKTO sám od seba nepríde a nepozbiera tie smeti, ktoré tam už niekoľko týždňov ak nie aj mesiacov ležia. A  je to naozaj veľmi smutné, že ľudia namiesto toho aby niečo pre svoje okolie spravili sa spoliehajú iba na druhých:

- veď to niekto pozbiera,

- niekto zorganizuje brigádu, prečo by som to mala zbierať ja?

- to nie sú moje smeti,

- nie je to na mojej záhrade, nie je to u mňa doma....

To sú vety, ktoré si väčšina z nás prehrá v hlave, a odvráti pohľad a prejde okolo toho miesta. A to sa opakuje každý deň a najhoršie na tom je, že určite si také čosi povie viac ľudí, ktorí okolo daného miesta prejdú, ale NIKTO s tým nič nespraví.

Ale už STAČILO a preto sme sa rozhodli spraviť túto výzvu #nebuďodpad♻️, takže ak máte vo svojom okolí miesto, ktoré sa Vám nepáči, okolo ktorého často chodíte, vezmite so sebou na prechádzku okrem psíka aj rukavice a odpadkové vrece a pozbierajte aspoň časť z odpadkov, ktoré sa tam nachádzajú, pomôžete tak prírode, zveľadíte svoje okolie a budete mať dobrý pocit.

My sme dnes začali a určite nekončíme, v našom okolí sa nachádza mnoho miest, ktoré chceme dať aspoň trochu do poriadku a určite Vás o všetkom budeme informovať. A naozaj budeme veľmi radi, keď sa k nám pridáte.

P.S. Ak sa výzvy nechcete zúčastniť nevadí, poteší nás aj ak ju budete šíriť ďalej a dozvie sa o nej čo najviac ľudí.

 

Ale bohužiaľ, NIKTO iný to nespraví, preto Vás PROSÍM ak máte vo svojom okolí nejaké miesto, na ktoré sa nemôžete pozerať, zoberte so svojím psom na prechádzku aspoň jedno odpadkové vrece a pozbierajte aspoň KÚSOK z toho čo nájdete.

 

Príroda je len jedna, a keď si ju zničíme .... 

 

Jarmila Martinková

#Natureca

#Adahy

 

 

 

Vytvorené systémom www.webareal.sk

YmFiNDM2Nz